Mavi tur Bodrum gökova
Mavi Tur Bodrum Gökova

Misafirlerimize tavsiyemiz: Bodrum, Gökova rotamızın bir haftalık mavi yolculuk Bodrum Gökova için Temmuz ve Ağustos aylarında en uygun rotalardan biri olmasıdır yaz sezonunun nemli ve sıkıcı havası sürekli esen rüzgarlar ile hem yelkene müsaittir hem de nemden uzak tutar insanı, Burada rüzgardan kastedilen kuvvetli ve insanı bezdiren olmadığı gibi insanı serinleten frişka yelken rüzgarlarıdır ve nemi de kurutur bu nedenle tavsiye edilen rotalarımızdan biri olmaktadır

1.Gün: Tekneye Giriş (Mavi Tur Bodrum Gökova)

Transfer aracı ile yata getirilen misafirler kabinlere yerleştirilir. Tanışma kokteyli ve kaptanınızın güvenliğiniz için yattaki bilmediğiniz kuralları öğreten tavsiyeleri sonrası, eksikler yeniden sorulup tamamlandıktan sonra vira bismillah rotamız tavşan burnu. Yaklaşık bir saatlik seyir sonrası koya yanaşırken, aman acele etmeyin kaptanınız manevrayı bitirsin ve denize öyle atlayın. Kısa bir yüzme molası ama daha güvenli ve farklı bir koya demir alıyoruz. Bir saat sonra pabuç burnundayız. Akşama levrek mangal var, aşçı mangalı yakarken siz de gün batmadan rakıları bir yoklayın bakalım. Sofra renk cümbüşü, mangalda neler olmaz ki, tabii elbette işi bilen aşçılarla çalışıyoruz.

2. Gün: Alakışla, Çökertme (Mavi Tur Bodrum Gökova)

Sabah kahvaltısı aynı koyda, bol çeşitli kahvaltıya bir türlü veda edemiyorsanız bu normaldir, denizde iştah daha farklıdır, siz keyfinize bakın. Sonra vira çapa rotamız alakışla koyuna. Yaklaşık bir saatlik seyirle bu güzel bu berrak deniz ile görsel ziyafete dönüşüyor öğlen yemeği. Daha sonra siz kahvelerinizi yudumlarken hafif müzik sizi siestaya davet eder, eh sizde bırakın kendinizi. Sonrasında kaptan gecelemek için çökertmeye dümen çevirir. Çam ağaçlarının denize yapmış olduğu gölgeler ve koyun doğanın içinde bir ressamın yaptığı kadar güzel görünen bu eşsiz köşe sizi büyüleyecektir. Denizin uygun sıcaklığı, saatlerin nasıl geçtiğini fark etmeden çocuklaştırır sizi. Çay ve aperatif saatinde kıç üstündeki masada toplandığınızda, denizde olmanın ne büyük nimet olduğunu düşüneceksiniz.

3. Gün: Çatı Koyu (Mavi Tur Bodrum Gökova)

Sabah kahvaltısında aynı koydayız, gece ve gündüz farklı ışıklarla değişen koyun güzelliği mükemmel, kahvaltı sonunda bu akvaryum görünümlü denizde balıkları beslersiniz. Tabii ayrılmak zor bu güzel koydan ama rüzgar başladı artık, yelkenler fora rotamız armoni koyu. Sessiz yelken seyri denize daha çok bağlar sizi, üç saat sonra armoni koyundayız, uygun bir yere demirleyen kaptanınız, öğlen yemeği ve yüzme molasını burada verir ama gün daha bitmedi vira bismillah akşam için çatı koyundayız. Beş çayına sigara börekleri var ama akşama da mangal, neler yapabileceğinizi siz tahmin edin ama bize göre rakınızı kapın ve aşçının yanına yerleşin, o size çilingir sofrasını kurar orada, bu arada sofrayı da unutmayın finali orda yaparsınız.

4. Gün: Yedi Adalar Kürfe Koyu (Mavi Tur Bodrum Gökova)

Mavi tur bodrum gökova

Pek çiğ yağmaz Gökova körfezine, güvertede uyandıysanız yeni güne, bırakın kendinizi denizin ılık kollarına kahvaltı çanı duyulana dek çıkamazsınız sudan. Bol çeşitli kahvaltı sonunda çapa kaldırıyoruz, rotamız Çamaltı koyu. Kaptanınız ortalama bir saatlik seyirle, yarım ada oluşturmuş yüksek tepelerin denizde dantel gibi işlenmiş Çamaltı koyuna yanaştırır yatımızı. Dışarısı biraz kabarık deniz de olsa içerisi süt liman. Manzara nefes kesici, öğlen yemeği ve kahvesi için buradayız. Adı üzerinde çamlar bu kadar yakın olunca denize, adı da Çamaltı olmuş bu güzel koyun. Demiri Kürfeye koyuna gecelemek için kaldırıyoruz, kısa bir seyir sonu hazırlanmış böreklerle çay saati ve yatıya buradayız.

5. Gün: Tuzla Löngöz İngiliz Limanı (Mavi Tur Bodrum Gökova)

Sabah erkenden vira bismillah! Koylar o kadar çok ki, gösterebileceğimiz kadarını sunalım sizlere. Kahvaltı tuzla koyunda, sonra tekrar vira demir Löngöz koyu, görmeden gidilmez. Yatıya İngiliz limanındayız, yatımızın su ihtiyacını ikmal etmek için okluk koyunda. Son dönemlerde yelkencilerin ustası sayılan, dünyayı geleneksel Tırhandil yatı ile gezmiş, bu büyük yürekli adam’ın Sadun Bora’nın koyu da sayılır. Koyun girişinde Sadun Bora’nın deniz kızı güneşlenir, iskele tarafındaki taşın üstünde fikir babası tabiî ki Sadun Bora’dır. Her gidiş gelişinde konuşur deniz kızıyla. Yeşilin türlü tonları ve denizciler için emniyetli olması ile kaptanların gözde koylarındandır.

6. Gün: Sedir Adası ve Karaca Söğüt Limanı (Mavi Tur Bodrum Gökova)

Mavi tur bodrum gökova

Kahvaltı İngiliz limanı okluk koyunda. Çamların kokusu yeniler insanı adeta, tabiat ananın bu kadar cömert olduğu bu koydan hareket etmek gerek, zira rotamız sedir adasına. Açıkta rüzgar altı koyuna funda çapa, kaptanınız karaya çıkmanıza yardımcı olacak, bu ilginç plajda Cleopatra’nın yüzdüğü ve kumlarının dışarıdan getirildiği söylenir. Ne kadar doğru bilinmez ama siz kraliçe ile aynı kumsalı paylaşın. Dönüşte masanız hazır, yemeğinizin ve kahvelerinizin tadını çıkarın. Akşama karaca Söğüt limanı, iskeleye yanaşan kaptanınız, isterseniz yarım saatlik mesafedeki Marmaris’in renkli gecelerine gönderebilir sizi, tabii minibüsle ama seçenekleri kullanmak isterseniz, yatta kalın akşama sahil yürüyüşü yapın, yada bu küçük köyü keşfe çıkın.

7. Gün: Orak Adası Tavşan Burnu (Mavi Tur Bodrum Gökova)

Mavi tur bodrum gökova

Sabah erkenden demir alıyoruz, yolumuz 2.5 saat, kahvaltı mazı bükünde. Bu turkuaz görünümlü koyda durduğumuzda, dönüş de size göre başladı elbette. Biliyoruz ki, tatilin pek çabuk geçtiğini düşünüyorsunuz, ama bilin ki doğru grup, kaptan ve personelle tanışmak da başlangıç için güzel, mazı koyundayız kahvaltı ve yüzme molası sonrası rotamız orak adası, öğle yemeği burada, tekrar demir alıyoruz tavşan burnu beş çayı, yüzme molası, rotamızı kara adanın poyraz koyu gecelemek için kalıyoruz. Akşam yemeği sonunda, Kos adasının uzaktan görünen ışıkları, ama ulaşmayan gürültüsü ile bir gece daha geçiriyorsunuz.

8. Gün: Bodrum Limanı (Mavi Tur Bodrum Gökova)

Artık mavi yolculuk Bodrum Gökova bodrum, dönüş telaşı başladı, sabah erkenden kalkan vedalaşır gibi denize girer, öyle ya seneye kim bilir kaçımız beraber olacak tatilde. Gönül elbette ister ama şartları tamamlamak gerek. Para, zaman, sıhhat ve ille de istek. Siz isteyin biz hazırlayalım. Kahvaltıdan sonra Bodrum limanındayız, vedalaşmadan önce zarfları personele veriniz ki, hafta boyunca size hizmet eden bu denizciler de sizi gönül rahatlığı ile uğurlasın, valizler transfer aracına yüklenirken, vedalar tekrar buluşmak üzere…