Mavi Yolculuk

Mavi Yolculuk

MAVI YOLCULUK

Ülkemizde kiralık yatların büyük bölümünü yerli guletler teşkil etmektedirler, Bizler çekincemiz olmaksızın tavsiye edebileceğimiz, personeli çok tecrübeli ve sahilleri çok iyi tanıyan kaptanların önderliğinde gulet ile mavi yolculuk için en ideal tekneler olarak öneriyoruz. Ancak son yıllardaki popülerliği tartışılamayan kiralık motoryatlar ve personelli yelkenli yatlar, özellikle bu konudaki açığı kapatmada son derece yardımcı olmuşlardır.

Geçmişte Kabin Kiralama yapan guletlerin yoğunluğu avantaj olarak görünse de son zamanlarda yapılan modern guletler kusursuz görünümleri, rahat ve geniş kabinleri ile düzenli mutfak ve tecrübeli servis personeli olan yat ile mavi yolculuk için en çok aranan yatlar durumuna gelmiştir.

Yeni yapım guletlerin önderliğinde eski guletler de yenilerini örnek alarak kabin sayısını azaltmış daha geniş ve modernize edilmiş teknelerle yaşam kalitelerini yükseltmiş bulunmaktadırlar. Gulet ile mavi yolculuk rota seçenekleri Deniz, insanoğlunu her zaman, beyaz köpüklü gizemleri, mavisi, huzurlu sahillerle buluşması, tertemiz koyları ve doyurucu bereketi ile cezbetmiştir.

İnsanoğlunun yaşam alanı dışında sayılan deniz, zaman içinde beraber yaşamayı öğrenenler için hem gizemlerini açmış, insanları doyurmuş ve sahilleri ile dinlence nedeni olmuştur ama başka bir yaşam biçimi daha vardır ki deniz ile tamamen bütün olmak ve bunun içinde deniz üzerinde olmak.

Mavi yolculuk yapanların kimisi misafirdir, denize kısa süreli teknede tatili yaşayarak. Kimi de deniz hayatını yaşam biçimi haline getirmiştir devamlı mavi yolculuk yapandır. Bazıları denizden kazandıkları ile geçinerek yani ekmeğini denizden kaşıklayarak, kimi de denizde yaşayarak, bir yat güvertesinde doğayla buluşarak, maviliklerin her türlüsünü yaşamak için bu özgür yolu seçer.

Pek çok insan denizle beraber yaşamak için iş hayatından ve kalabalık kentlerin tüm sosyal yaşam nimetlerinden vaz geçerek kalan hayatı için bir tür yaşam şekli geliştirir. Denizi seçenlerin gün geçtikçe daha dingin daha mütevazi ve insana daha saygılı olduğu bilinir çünkü deniz insanoğluna kim olduğunu öğretir.

Denizcinin yanaştığı koy daha önce defalarca keşfedilmiştir ama her Mavi yolculuk için varılan demir yerini sanki ilk defa kendi keşfediyormuş hazzı ile tekrarlar. Aslında doğrudur belki de, kaç kişi o yolu bile olmayan koyları görme şansına kavuşmuştur ki ? Macera hiç bitmez denizde yaşayanlar için, Ama deniz her zaman zordur insanoğluna, hele de yeterli tecrübesi olmayana, yeter ki insanoğlu bilsin doğadaki yerini, deniz kendisi öğretir denizde Yaşam kurallarını, insan olmayı, paylaşmayı ve kaç metre yer kapladığını bu dünyada insanoğlunun. Kimi oldukça mütevazi ve iyi denizcidir, her türlü yüzen araçla yaşayabilir denizde. Kimi de üç gün denize misafir olmak için gelir denize, ayağını bile suya sokmadan, ihtişamlı yatlarla gelir ve giderler, denizden hiç bir şey öğrenemeden…!