Samos Furnoi Ikaria Rotası

Mavi yolculuğun devamlı müşterilerinin Ege ve Yunan Adaları ile ilgili görmek istedikleri farklı yunan kültürünü tanımak isteyenler zaman zaman sorduğu yeni bir rota oluşturduk ve Egede kıyılarımıza yakın güvenli ve gidilmesi nispeten kolay olan bu güzel adalar pek çok mavi yolculuk müdavimlerini tatmin etmiş görünüyor.

Yakın zamana kadar sorunsuz olarak yunan adalarına yaptığımız seferlerin aksine son zamanlarda Türk yatlarının giriş çıkışlarındaki yunan otoritesi tarafından bulunan suni zorluklar kabotaj kanununa riayet gibi görünse de önceki tutumlarını bildiğimiz yunan otoritesi turizmin ortak amacını unutmuş görünüyor. Kuşadası’ndan başladığımız bu yolculuk aynı gün Samos adasına giderek yunan gümrüğüne giriş yaparak başlıyor. adanın güney tarafında bulunan Ormos Marathokampou köyündeki marinaya girerek geceyi orada geçirebiliyoruz.

Samos Furnoi Ikaria Rotası

Samos Furnoi Ikaria rota adalarının güzelliği ve gece yaşamını görmek isteyenlere 2 gün burada kalma tavsiyesi verebileceğimiz bu güzel ada değişik mimarisi ve sakız ağaçları ile ünlüdür.

Fournoi adası çok fazla ilgi çekici tarafı olmayan Ikaria-Mykonos rotasında ağır denizleri önleyen bir mendirek gibi ve en batı ucundaki Papa Cave manastırının hakim olduğu bu geceleme koyu Mykonos Rotasındaki son ada rotayı uzatmamak için kayalık bölgedeki son emniyeti koy ile Mykonos adasına 37 mil var yaklaşık 4 saatlik seyir demektir.

Bu eğlenceli rotayı özellikle eğlence hayatının en önemli adası olan Mykonos’a gitmek isteyenler için en kolay erişebilir hali ile tamamladık. Mykonos meraklılarına son kalan 3 günü istedikleri eğlenceyi bulabileceklerini ve meraklısı varsa hemen yanındaki antik bir yerleşim olan Rineia’yı da görmelerini tavsiye ederim.